Basına ve kamuoyuna

Bu zor zamanlarda insanlar olarak kendimizi korumaya çalışırken, sokakta bulunan canlarımızı, hayvanları malesef koruyamıyoruz.

Oysa geldigimiz kültürde göçmen leylekler yaralandığında kendilerine bakan vakıflar kurulmuş, bina dış cephelerine kuş sarayları yapılmış, kentlerin ve medeniyetin ölçütü meydandaki güvercinler sayılmıştır. İstisnasiz her seyyahın anılarında sokağa bırakılan ekmek ve suyun bahsi geçirilmiş bir toplumun fertleri olarak tamamen savunmasız ve karışlık veremeyecek bu canlılara zarar verebiliyor hale gelmemiz akıl ve vicdan dışıdır.

Esenyurt Yeşilkent Mahallesi’nde bulunan besleme noktasında dün (14.04.2020) yavru köpekler, ayakları ve kafaları kesilerek katledilmiştir. Olayla ilgili hem Esenyurt Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu hem de ilçede yaşayan hayvanseverler tepki göstermiştir.

A

ncak bu tepkiler yeterli değildir! Hayvanların cinayet ile anılmasının önüne geçmemiz ve hayvan dostlarımızın hakkını en ön saflarda aramamız gerekmektedir! Dostlarımız vahşice katledilirken yetkililerin üstlerine düşen görevleri yapmalarını ve onları koruyacak caydırıcı cezaları yürürlüğe koymalarını talep ediyoruz.

Yerel yönetim ve kaymakamlığa çağrımızdır;
Besleme yerlerine güvenlik kamerası konulmalı ve takip edilmedilir. Sokak hayvanı dostlarımızın yaşam alanlarına sahip çıkılmalıdır.

Hayvan Hakları 5199 sayılı kanuna göre yetkili kurumların görevlerini yerine getirmesini istiyoruz.

Sorumluların bulunmasını ve hesap sorulmasını istiyoruz!

Sokak hayvanlarına şiddet uygulayanlarin caydırıcı hapis cezası ile cezalandırılmasını istiyoruz!

Esenyurt Kent Konseyi Hayvan Hakları Çalışma Grubu