DEPREM HAFTASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

KENTLEŞME VE ÇEVRE BİLİNCİ
ÇALIŞMA GRUBU

DEPREM HAFTASI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Ülke olarak en çok canımız yakan doğal afettir deprem. Aslında deprem bir doğa olayıdır ve eğer önlem alınmasa bir afete dönüşebilir. Doğa ve insan mücadelesinde doğa hep belirleyici olmuştur. Depremi ortadan kaldırmak mümkün olmayacağından deprem hasarlarını ve kayıplarını azaltma ve minimuma indirme yoluna gidilmelidir. İstanbul için beklenen depremin ne zaman olacağını bilemeyiz fakat Kandili rasathanesinin yaptığı açıklamada belirtiyi gibi git gide sona yaklaştığımız görülmektedir. Bunu için bir dizi önlemi, bir

an önce almamız gerekmektedir. Her depremden sonra bir çok insanımızı kaybediyoruz. Sonra unutuyoruz. Aslında insanın doğasında vardır unutmak. Çünkü zamanla eğer bu acıları unutmasak hayatımızı sürdüremeyiz. Unutmak yerine hayatımızın bir parçası haline getirmeliyiz. Bu nedenle depremle yaşamayı öğrenmeli ve deprem zararlarını en aza indirecek hazırlıkları yapmalıyız. İşte 1-7 Mart tarihleri arası bu bilincin oluşmasını amaçlar.
Kuzey Anadolu Fayında 1939 Erzican,1942 Niksar Erbaa,1951 Çankırı,957 Abant,1967 Adapazarı Mudurnu,1999 İzmit Gölcük depremleri meydana geldi. Bu depremlerin oluş sırasına baktığımızda adım adım batıya doğru geldiğini görülmekteyiz.Artık sırada Marmara Denizi var.1999 depreminden sonra uzmanlar 30 yıl içinde Marmara denizinde büyük bir depremin olacağını söylediler ve bunun 20 yılı geçti.Son olarak Silivri açıklarında meydana gelen depremler aslında depremin sinyallerini veriyor. Silivri açıklarında meydana gelen deprem İstanbul için bir tatbikat oldu. Aslında depreme hiç de hazır olmadığımızı bize gösterdi. Marmara Denizi için farklı deprem senaryoları farklı kurumlar tarafından 7.5 , 7.6 ,7.7 şiddeti için hazırlandı.Bunların en düşüğünde bile İstanbul’da 50 bin yapının tamamen yıkılacağı söylendi.Böyle bir tabloyu ne İstanbul nede ülkemiz kaldırabilir.
Esenyurt Kent Konseyi olarak göreve geldiğimiz günden bu güne her toplantıda mutlaka depreme hazırlık için yapılması gerekenleri değerlendiriyoruz. Bu toplantılar sonucunda ;
1. İlçe yönetimi olarak (Kaymakamlık, Belediye, Kent Konseyi, Kızılay vb.) bu konuyu görüşmek üzere acilen toplanmalıyız.
2. Depreme hazırlık çalışmalarını yürütecek tüm kurumların katıldığı ayrı bir birim oluşturmalıyız.
3. Konusunda uzman akademisyenlerden oluşan bir bilim kurulu oluşturarak onların raporları doğrultusunda çalışmalar yapmalıyız.
4. İlçemizde öncelikle riskli yapılarımızı tespit ederek yapı stokumuzu çıkarmalıyız.
5. Riskli yapıları tek tek tespit ettikten sonra güçlendirilebilecek durumda olanları güçlendirmeli, kötü durumda olanları acilen yıkmalıyız.
6. Kamu binalarını, hastaneleri, okulları, üst geçitleri, alt geçitleri tek tek incelemeli ve riskli olanları tespit etmeliyiz. Bu yapıları eğer biz tespit edip yıkamazsak deprem yıkacak.
7. Deprem eylem planımızı bir an önce hazırlamalıyız.
8. Geçici deprem toplanma alanlarımızı belirleyip uyarı levhaları ve bilgilendirme levhaları asmalıyız.
9. Deprem sonrası barınma alanlarını belirleyip altyapılarını hazırlamalıyız.
10. Arama kurtarma ekipleri oluşturup gerekli eğitimleri vermeli ve arama kurtarmayla ilgili ekipmanları temin etmeliyiz.
11. İnsanların yoğun olarak bulunduğu yapıların (kamu binaları, hastaneler, okullar, fabrikalar vb.) deprem eylem planlarını hazırlatmalıyız.
12. Lojistik depolarımızı oluşturmalı çadır, battaniye, katalitik soba, jeneratör, aydınlatma araçları vb. malzemeleri temin etmeliyiz.
13. Depremden sonra kullanılması amacıyla acil kullanım yolları belirlemeliyiz.
14. İlçe yönetimi olarak bütün bu çalışmaları yapmak üzere Kaymakamlı, Belediye, Kent Konseyi, Kızılay vb kurumlarından oluşan Depreme Hazırlık Birimi oluşturmalıyız.
İlçemizin nüfusu ve yapı stoku göz önüne alındığında bu çalışmaların bir an önce başlatılması gerekmektedir. Çünkü depremin ne zaman ve hangi şiddette olacağını bilemeyiz. Nerede yakalanacağımızı, hangi mevsimde ve hangi saate olacağını bilemeyiz. Her an için deprem olacağını düşünerek bir planlama yapmalıyız.

ALİ CANER MENGÜNOĞUL
ERDOĞAN CENGİZ
ESENYURT KENT KONSEYİ
KENTLEŞME VE ÇEVRE BİLİMCİNDEN SORUMLU
BAŞKAN YARDIMCILARI