ESENYURT İLÇESİNİN TARİHÇESİ

19. yüzyılın başlarında Ekrem Ömer Paşa’ya ait çiftlik toprağında kurulan yerleşme, buranın hissedarlarından olan Eşkinozgillerden Eşkinoz adını almıştır.
1967’de de yerleşimin adı Esenyurt olarak değiştirilmiştir. Eşkinoz Çiftliği’nde çalışanların oluşturduğu yerli halka 1920-1938 yıllarında Romanya ve Bulgaristan’dan göçenlerin katılımı ve son yıllarda iç ve dış göçlerle gelen nüfus, etnik yapının bugünkü halini almasını sağlamıştır.
İlk yerleşim, Merkez Mahallesi’nde Köyiçi Mevkiinde oluşmuştur. Bugün hala bu alanda bulunan Romanların yaşadığı ve yerleşmenin en yoğun özelliklerini taşıyan Romanlar Mahallesi ilk yerleşmenin çekirdek alanlarından biridir. 1920-1938 yıllarında bölgeye gelen Romanya ve Bulgaristan göçmenlerinin ikamet ettiği Merkez Mahallesi’nin kuzey kesiminde bulunan göçmen mahallesi de yerleşmenin en eski bölgesidir.
1989 yılında belediye olma niteliği kazanmıştır..
Esenyurt, İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinin semtlerinden biriyken, 2008 yılında Kıraç beldesi ile birleştirilerek ilçe olmuştur.

ESENYURT İLÇESİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Mega kent İstanbul’un Trakya Bölümü’nde yer almaktadır.
Esenyurt, kozmopolit şehrimiz olan İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan bir ilçesidir. Esenyurt yerleşim yeri bütünü, Marmara Bölgesi’nin Trakya alt bölgesinde, İstanbul metropolitan alan sınırları içerisinde yer almaktadır. Esenyurt;, kuzeyde TEM kara yolu, güneyde E-5 kara yolu bulunmaktadır.
İlçenin doğusunda Avcılar ilçesi, batısında Büyükçekmece ilçesi, kuzeyinde Başakşehir ve Arnavutköy ilçesi, güneyinde Beylikdüzü ilçesi ile sınır olup yaklaşık 57 km2 ‘lik bir yüz ölçümüne sahiptir. Esenyurt’un arazi yapısı az engebeli olduğundan dolayı ilçe sınırları içerisinde ormanlık alan bulunmamaktadır. Ancak insan eli ile oluşturulmuş dinlence alanları ve parklar bulunmaktadır.
Esenyurt’a yıl içerisinde iş için pek çok kişi gelmektedir. Gelenlerin ise konaklamada tercih edebilecekleri farklı kategorilerde oteller mevcuttur. Bu oteller arasında kent otelleri, 3 yıldızlı oteller, 4 yıldızlı oteller, 5 yıldızlı oteller, butik oteller, apart oteller yani küçük oteller ve büyük oteller yer almaktadır. Bu oteller konaklamaya gelen misafirlerine kusursuz bir hizmet sunmaktadır.
Esenyurt aynı zamanda birçok üniversitenin yakınında olması ile de gençlerin yerleşimde de tercih ettiği yerlerden biridir. Bu sebeple de Esenyurt’ta gençlere hitap eden birçok mekan, cafe, restoran ve alışveriş yerleri açılmıştır. Ayrıca Esenyurt Belediyesi’nin de destekleriyle açılan kültür merkezi gibi tiyatro ve sinema salonlarına, konferans ve toplantı alanlarına sahip yapılar da ilçeye kazandırılmıştır. Sağlık açısından da kamu ve özele ait birçok hastane ilçenin sınırları içerisinden olmasından dolayı çevre ilçeler tarafından da tercih edilen bir bölgedir. .

Esenyurt’da Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek değerlere sahip mineral suyu bulunmaktadır.

Esenyurt İlçemizde iki farklı Jeotermal kaynak suyu tesisi bulunmaktadır. Tesislerin en önemli özelliği, Türkiye ve Avrupa’da en yüksek değere sahip mineral suyunun bulunmasıdır.
Jeotermal kaynak suyu yatak derinliği 4000 m’yi bulmaktadır. Sondaj derinliği 1150 m’dir.
Suyun yatakta ki sıcaklığı 54 derece olup yüzeye 49 derecede çıkmaktadır.
Termal su kükürt kokusunda ve acımsıdır.
Açıldığı günden beri İstanbul’da olmamasından dolayı İstanbul’a en yakın termal (kaplıca) tesisleri tercih edenler için çok önemli bir boşluğu kapatmaktadır.
Suyunun İyi Geldiği Hastalıklar
Esenyurt Termal Havuz suyunun iyi geldiği hastalıklar
Romatizma hastalıkları, romotaid arterit (iltihaplı eklem romatizmaları)
Ankilozan spondilit (omurganın zamanla hareketsiz hale geldiği hastalık türü)
Osteortrozlar (kireçlemeler)
Sedef benzeri deri hastalıkları
Yumuşak doku romatizması (fibromyalji,mafsal ağrıları)
Bel ve boyun fıtıkları, siyafalji gibi disk hastalıkları
Fasia – Tendon hastalıkları
Safra kesesi, böbrek ve idrar yolu rahatsızlıkları
Mekanik bel ve boyun ağrıları
Çeşitli Ortapedik ameliyatlardan sonra eklemlerde oluşan tutukluk ve sertlik
Mide ve bağırsak hastalıkları (sindirim sistemi rahatsızlıkları )
Nöroloji hastalıkları (nevraljiler, paraliziler gibi sinir ağrıları ve felçler)
Kas hastalıkları
Demir oranını düzenleyerek organizmanın güçlenmesi, bünyesel zayıflıkların giderilmesi
Uzun süre devam eden bazı iltihaplı hastalıklar
Erkeklerde cinsel işlev bozuklukları(empontants) ve kısırlık sorunları
Stres ve strese bağlı tüm sorunlar
Uykusuzluk asabiyet, fiziksel ve ruhsal yorgunluk, unutkanlık
Cilt güzelliği ve hastalıkları
Kronik ağrılar
Kadın hastalıkları tedavisinde
İçme uygulamaları şeklinde osteoporozda
Üst gastrointestinal sistemin fonksiyonel rahatsızlıklarında…

avrupa yakası evden eve nakliyat