MUHTARLARIMIZI UNUTMADIK

Esenyurt Kent Konseyi, 19 Ekim Muhtarlar Günü nedeniyle ilçede görev yapan mahalle muhtarlarını sabah kahvaltısında ağırladı.

Esenyurt Belediyesi Nikah Sarayı’nda düzenlenen kahvaltıya çok sayıda mahalle muhtarı katıldı. Günün önemine ilişkin bir konuşma yapan Esenyurt Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyesi ve Esenkent Mahalle Muhtarı Ali Kocakaya, toplantıya katılan tüm muhtarların Muhtarlar Günü’nü kutladı.

KOCAKAYA: ESENYURT’UN ÇIKARLARINI GÖZETECEĞİZ

Kendisini Kent Konseyi’nin Yürütme Kurulu’na öneren meslektaşlarına teşekkür eden Kocakaya, şöyle konuştu: “Geçtiğimiz 15 yıl boyunca kağıt üzerinde ve resmiyette var olmasına karşın aktif hiçbir rol üstlenmemiş olan kent konseyimiz, belediye başkanımız sayın Kemal Deniz Bozkurt’un hiçbir müdahalesi, dayatması ve isim önermesi olmadan 21 Eylül 2019 tarihinde olağan genel kurulunu gerçekleştirdi. Başkanlığına sayın Tuncer Dağ’ın, yürütme kuruluna da bizlerin seçildiği yeni dönem kent konseyimiz görevine başlamış bulunmaktadır. Öncelikle beni bu onurlu göreve layık gördüğünüz ve ismimi genel kurula sunduğunuz için sizlere müteşekkirim. Göreve geldiğimiz günden itibaren konseyimiz; deprem, doğal afet gibi bazı olaylarda anında duyarlılık göstermiştir. Bundan sonraki süreçte de aynı Esenyurtumuzun gasp edilen 25 dönümlük arazisinin geri alınması için etkin bir mücadele ortaya koyduğumuz gibi, önümüze gelecek tüm olaylarda siyasi değil objektif; birilerinin değil Esenyurtumuzun çıkarlarını gözeteceğimizden hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Bu bağlamda Esenyurtumuzun haklarının ve çıkarlarının korunmasında siz muhtarlarımızla birlikte olmayı, mahalle meclislerini oluşturarak kent konseyimizde aktif bir rol almanızı yürütme kurulumuz adına temenni ve rica ederim.”

DAĞ: HEDEFİMİZ EN İYİSİ OLMAK

Daha sonra söz alan Esenyurt Kent Konseyi Başkanı Tuncer Dağ ise, konseyin kongrenin ardından yaptığı çalışmalardan örnekler verdi, ilerleyen dönemlerdeki hedeflerini anlattı. Eskişehir, Bursa Nilüfer ve Etimesgut gibi başarılı çalışmalarıyla öne çıkan kent konseylerini örnek gösteren Dağ, yapacakları çalışmalarla öne çıkan bu kent konseylerini geride bırakıp Türkiye’nin en iyi kent konseyi olmayı amaçladıklarını söyledi.

“KENT KONSEYİNİ YERİNDE BULAMADIK!”

Geçmiş dönemlere ilişkin konuşmak istemediğini ama bir konuda Esenyurtlu muhtarları bilgilendirmek istediğini belirten Başkan Dağ, “Geçmişi eleştirmeyeceğim ama sadece bir konuyu bilmenizde fayda var. Daha önce kent konseyimiz vardı biliyorsunuz, Eskule’deydi yeri. Biz görevi aldıktan sonra devir-teslim için gittiğimizde kent konseyi binasını bulamadık! Kayıtlı demirbaşları da bulamadık sadece elimizde bir karar defterimiz var!” diye konuştu.

“MAHALLE MECLİSLERİNDE SİZE İHTİYACIMIZ VAR”

Kent Konseyi bünyesinde kurulacak olan mahalle meclislerine de değinen Dağ, meclislerin kuruluş aşamasında ve sonrasında muhtarların önemli roller üstleneceğini söyledi. Muhtarların bu konuda sorumluluk almasını isteyen Dağ, “Bizim en fazla önem verdiğimiz konulardan birisi mahalle meclisleridir. Bu meclislerin kurulmasında en önemli görev de sizlere düşüyor” ifadelerini kullandı.

AHMET KUZGUN: KADIOĞLU BİZİM SEÇTİKLERİMİZİ DEĞİL KENDİ SEÇTİKLERİNİ ALMIŞTI YÖNETİME

Başkan Dağ’ın ardından muhtarları temsilen Esenyurt Muhtarlar Derneği Başkanı Ahmet Kuzgun söz aldı. Geçmiş dönemlerde muhtarların seçtiği temsilcilerin kent konseyinde yönetimlere giremediğine dikkat çeken Kuzgun, “O dönemdeki belediye başkanı sayın Nemci Kadıoğlu, seçtiğimiz iki arkadaşımızı kabul etmemiş kendisine göre iki arkadaşımızı, Murat Cambaz ve Önder Ay kardeşlerimi seçmişti yönetime. Ama ne hikmetse kent konseyi, tanışma toplantısının dışında hiçbir şey yapmadı. Ama şu anki kent konseyinin iyi çalışacağına inanıyoruz. Esenyurt için yapılacak her çalışmaya destek olmak için biz hazırız” dedi.

“160 BİN ÖĞRENCİYİ DÜŞÜNMEK LAZIM 2 KİŞİYİ DEĞİL!”

Yeşilköy 2001 Vakfı’ndan geri alınması talep edilen Esenyurt Belediyesi’ne ait 25 dönümlük arsaya ilişkin de değerlendirmeler yapan Kuzgun, mahalle muhtarları olarak konuyla ilgili basın açıklaması yapmaya hazırlandıklarını söyledi. Arsanın çocukların eğitimi için değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Kuzgun, “Bugün Esenyurt gündeminde olan 25 dönümlük arsayla ilgili biz kendi aramızda istişare edeceğiz ve bu konuya ilişkin gereken basın açıklamasını en kısa sürede yapacağız. Bizim amacımız Esenyurt’a hizmet. Sonuçta mahallelerimizde 50-60 kişilik sınıflarda çocuklarımızın ne şekilde eğitim aldıklarını biz görüyoruz. Çocuklarımızın eğitimine verilmesini talep edeceğiz, 160 bin öğrenciyi düşünmek lazım 2 kişiyi değil!” ifadelerini kullandı.

CEMAL GÜNEYSU: UMUDUN ŞEHRİNİ BERABER YÖNETECEĞİZ

Muhtar Ahmet Kuzgun’un ardından Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı ve Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Cemal Güneysu da kısa bir konuşma yaptı. Toplantıya katılan tüm muhtarların Muhtarlar Günü’nü kutlayan Güneysu, “Her zaman sizin emrinizdeyiz, Umudun Şehri’nin hep beraber yönetmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

HASAN KARA: KENT KONSEYİ ESENYURT’UN DAYISIDIR

Toplantıda son konuşmayı Kent Konseyi Başkanvekili Hasan Kara yaptı. Kendisine özgü üslubuyla kent konseyinin tarifini yapan Kara, “Burası birinin alternatifi değil, birinin muadili değil, bir siyasi partinin arka bahçesi değil, bu konseyin ana teması şu: Hani hastaneye gideceğiz, “Orada bir tanıdık var mı?” Muhtarlığa gideceğiz, “Tanıdık var mı?” Karokola gidecekseniz tanıdık aranır ya o tanıdık kent konseyidir. Kimin nesi varsa, hani bir dayı arıyorsunuz ya “Dayısı olanın ağrısı olmaz” derler ya, Esenyurt’un dayısı kent konseyidir. Bunun adını böyle koyalım. Bu konsey halk nezdinde Esenyurt’un dayısıdır. Kim nereye gidecekse, danışacaksa, arka arıyorsa, doğru iş yapmak istiyorsa, doğru söylediğinin herkes tarafından bilinmesini istiyorsa bu konsey onu yapmakla yükümlü olduğu için yola çıktı.” şeklinde konuştu.
Toplantı, daha sonra çekilen hatıra fotoğrafı ile sona erdi.